| « Tuunausta à la française | Kommunikaatiovaikeuksia » |
Turhautumia ja turhautumien korjaamista
12/12/2008
Turhautumia ja turhautumien korjaamista
Aiheena: Työn iloa
Eilen oli varsin turhauttava päivä.
Puolenpäivän jälkeen raahauduin ulos mennäkseni työkkäriin vaatimaan sitä Neuvojaihmisen tapaamista, jota ilman yliviivaavat työnhakijoiden listalta. Lähtiessäni kurkkasin postilaatikkoon, ja siellähän odotti ANPE:n kirje:
"Teille on varattu tapaaminen 24.12. klo 8:30."
Whipii, jouluaattona. Teette ilmeisesti ihan tahallanne?
Hivuttauduin kuitenkin ulos ja kauppaa kohden. Pyörin Auchanissa kolme varttia, valiten juuri oikeanväristä lahjapaperia ja juuri oikeanlaisia joulukortteja ja mandariineja. Kassajonossa tajusin unohtaneeni lompakkoni kotiin.
Ei mandariineja torstaille.

Tänään sain revanssini. Löysin joulupaperia, mandariineja, enkä edes paleltunut ulos.
Päivän paras uutinen kuitenkin herätti minut. Noh ok, ehkä se ei ole mitenkään laitonta soittaa ihmiselle puoli kahdeltatoista... Langanpäässä oli liian nopeasti puhuva naisihminen siitä laboratoriosta, jossa kävin taannoin haastattelussa, ja olin ihan varma että homma meni surkeasti. Ilmeisesti muut olivat vielä surkeampia, sillä ymmärsin pälätyksestä sen varran, että haluavat palkata minut. CDI, eli toistaiseksi voimassa oleva sopimus, aloitan tammikuun alussa. :D
Ainoa, joka minua tässä vähän säälittää, on ANPE:n Neuvojaihminen. Voisitteko te muka kuvitella parempaa seuraa jouluaattoaamuna kuin näsäviisaan ulkosavolaisen?
Viittausosoite tähän tekstiin
Viittausosoite (kopioi hiiren oikealla näppäimellä)
6 kommenttia
Sanna, nyt ollaan Lutzissa, eli huomenna kyllä raahaudun nettiin. Voisikin joo vaan ilmotella assedicille, pääsisi vähemmällä kirjeiden kirjoittelulla.
Minä olen monet aatot ollut töissä ja ihmetellyt, miten ihmiset viitsivät vielä aattoiltana hoidella kuivia asioitaan. Käsittämätöntä.
Mutta onnea duunista! *onnituspläiskäys*
Joo, en minäkään tajua kuka oikeasti _viitsii_ neuvoa jotain työtöntä vielä aattona, mutta kai ne sitten on vaan velvoitettuja...
Kommentoi toki

![[ETUSIVULLE]](/skins/elle-a-deux/images/etusivulle-ELLA.png)
![[KOTIINKULJETUS]](/skins/elle-a-deux/images/kotiinkuljetus-ELLA.png)


