Ranskan kummallisuuksia, osa 1: Vihreät Vilkkuvat Ristit
Jos tämän maan kaupunkikuvasta haluaa löytää jotain tyypillistäkin tyypillisempää, niin listaan voi lisätä esimerkiksi vihreät vilkkuvat ristit. Niiden avulla suunnistetaan farmaseutin pakeille, eli apoteekkiin. Ja sissus että ranskalaiset sitten vissiin sairastavatkin, sillä apoteekkeja tuntuu olevan ihan jokaisessa kadunkulmassa. Meidän pikkukaupunkimme keskustassa on kolme, kaikki samassa korttelissa.

Apteekkia ei siis ole vaikea löytää, ja ristin perusteella tietää myös onko se auki: valoja ei nimittäin vilkutella, jos ovet ovat lukossa. Sunnuntaisin ja muina pyhäpäivinä kaupunkikuva on siis paljon rauhaisampi.
Mutta kaikenlaista ne vilkuttelevatkin. Nykymallisiin risteihin on kehitelty ties mitä kuvioita, tekstejä ja kellonaikoja, eikä yksikään kyltti tunnu olevan ihan toisen kaltainen. Satunnaisen havainnoitsijan mielessä onkin siis jo pitkän aikaa pyörinyt yksi olennainen kysymys: "Onko jossakin päin Ranskaa joku, joka saa palkkansa siitä, että suunnittelee ja ohjelmoi kuvioita apteekkien risteihin?"

Taustalla on selkeästi julma salajuoni: Näin syvällisen kysymyksen pohtiminen voi johtaa unettomuuteen, ja siten taas yksi korttelin kolmesta apteekista saa uuden nukahtamislääkeasiakkaan.

PS: Aiheeseen mitenkään liittymättä.
Sitä aina sanotaan, että kaikenlaiset homeitiöt voivat olla hengenvaarallisia kotona ja etenkin sängyssä. Onko Luhta Home Makuuhuone joku ihan uusi itiökanta?
This entry was posted by Stazzy on 16/11/2009 at 19:13 . Follow any responses to this post through RSS 2.0. |
16/11/2009 @ 20:57
Nissassa kulkiessani ajatttelin ottaa vihreän välkkyvän ristin hyväksi maamerkiksi, kunnes tajusin, että niitä on niin monessa kadunkulmassa, ettei niiden mukaan voi suunnistaa.
16/11/2009 @ 22:40
hei, vilkkuvia vihreitä ristejä löytyy meiltäkin joka kulmasta.. ja ne ovat myös ihan suosikkidetaljiani täällä meidän nurkilla :)
16/11/2009 @ 23:12
Meijän kylän apteekkari on joko eellä aikaansa, tai sitten jälessä. Ei vilku täällä vihreät valot, naapurikylässä apteekin valot kyllä väpättää. Kävin Luhtaa katsomassa ja pitihän se arvata, että Big Brother-talosta ne homelakanat löytyvät.
17/11/2009 @ 08:00
Vilkkuvia risteja loytyy taaltakin! Ja niita apoteekkeja myos.. Laskin myos tuossa yksi paiva, etta yhdessa suurehkossa risteyksessa selvasti keskustan ulkopulella niita oli ainakin 3 ja seuraavien 200 m sateella viela muutama lisaa. Keskustassa en ole edes viitsinyt laskea..
17/11/2009 @ 13:18
Apteekkarin ammatti on siis selkeästi kannattava monessakin maassa ja monella kulmalla.
19/11/2009 @ 16:47
Quoi? Nyt pyyhki yli blondin hilseen tuo Luhta-juttu…
19/11/2009 @ 21:31
:D
Että hometta teilläkin?