Tilaa blogilistalta
RSS-syöte
Bloglovin'
Facebook-sivu







Haku


Creative Commons License
Blogin sisältöä koskee Creative Commons Attribution - ShareAlike 3.0 Unported -lisenssi.


« Tältä meillä näyttää, osa 1Yllättävää »

Monenlaista minä olen jo nähnyt...

28/04/2010

Monenlaista minä olen jo nähnyt...

...mutta tätä en vielä arvannut.

Kaikkea ne keksivät.

Kuten maitoautomaatin.
Kyse ei siis ole lehmästä, vaikka eläimestä maito alunperin tuleekin, vaan kahviautomaatin tapaisesta jakelijasta, joka euron kolikolla täyttää asiakkaan mukanaan tuoman litran pullon.

Automaattien maito on luomumaitoa, ja iskukuumentamatonta (täällähän lähes kaikki maito myydään UHT-säilöttynä).


[Kuva: LeParisien.fr]

Idea on kuulemma peräisin Italiasta, jossa Lombardian alueella on jo viitisensataa maidonjakelijaa, ja sen toi Ranskaan pari vuotta takaperin luomufarmari Gérard Gayet. Tätä nykyä Ranskanmaalle on asennettuna jo 110 maitoautomaattia, toiset vallan kannattavia, toiset vähemmän. Automaatti on kuitenkin yksi yleistymässä oleva vaihtoehto maidon suoramyynnille, ja niiden määrä onkin lähes kaksinkertaistunut viimeisen vuoden aikana.

Ranskassa maitoautomaattien yleistymistä on hidastanut EU-direktiivi, jonka mukaan nestettä jakelevan automaatin tulee olla kalibroitu niin, että kuluttaja voi olla varma saavansa rahalleen oikean määrän vastiketta. LNE, joka Ranskassa kalibroi esimerkiksi bensamittarit, ei kuulemma ollut vielä kesällä 2009 varustettu maidonkalibrointimateriaalilla. Ongelma kierrettiin asentamalla automaatit jakamaan 1,02 litraa maitoa, ja antamalla kuluttajalle ohjeeksi käyttää läpinäkyvää litran pulloa, jolloin nesteen määrän voi silmämääräisesti kontrolloida. Ja sittemmin maitoautomaatit saatiin homologoitua.

Hmm, saattaisin hyvinkin olla pulloineni jonossa, jos joku asentaisi markettini viereen luomulehmäkkeen. Ainakin, jos sitä varten ei tarvitsisi lähteä autolla 10 kilometrin päähän.


[Kuva: Réussir Lait]


Viittausosoite tähän tekstiin

Trackback URL (right click and copy shortcut/link location)

6 kommenttia

Kommentti Lähettäjä: sirokko [Vieras]
sirokkoVoi vitsi, meillä olis kilometrien mittainen jono tuommoiselle, tietty ehdolla että täyttäisi kaikki hygieniavaatimukset. Y en a marre de UHT!
28/04/2010 @ 14:54
Kommentti Lähettäjä: Vera A. [Vieras]
Vera A.Joo, meinasinkin het kirjoittaa, että Italiassa (varsinkin täällä pohjoisessa) nuo alkavat olla jo melkein yleisiä! Kerrankin niin, että Italiasta viedään maailmalle muutakin kuin mafiaa, muotia tai apetta, heh heh ;)
28/04/2010 @ 16:00
Kommentti Lähettäjä: Stazzy [Jäsen] Sähköposti
Italian kolme kovaa ämmää: Mafia, Muoti ja Maitoautomaatti :)

Sirokko,
Eiköhän nuo ihan hygieenisiä ole. Pitäis vain sitten löytää ne sopivat luomulehmät.
28/04/2010 @ 16:52
Kommentti Lähettäjä: Pupuce [Vieras]
Pupuceain tuoin telkkarissa. Loistava idea sanon mie ja toivoisinpa että tulis tännekin. Kyllä se tuoreen maidon maku on vain ihan erilainen.
29/04/2010 @ 08:53
Kommentti Lähettäjä: Stazzy [Jäsen] Sähköposti
Eikö olekin. Ja tuosta saa ostaa milloin kulkee ohitse, ja tuotto menee suoraan tuottajalle.
29/04/2010 @ 17:15
Kommentti Lähettäjä: Katja [Vieras]
KatjaMeillä toistaiseksi vain hanaviiniä ja hanapesuainetta, eikä kumpikaan automaatissa :)
30/04/2010 @ 17:44

Jätä kommentti


Sähköpostiosoitettasi ei näytetä tällä sivustolla.

Sivusi osoite tulee näkyviin.
(Rivinvaihdot muutetaan <br />-merkinnöiksi)
(Nimi, sähköposti & nettisivu)
(Salli käyttäjien ottaa yhteyttä sinuun viestilomakkeella (sähköpostiosoitettasi ei näytetä).)

Onko sinulla OpenID? Voit myös tunnistautua sillä.